Skip to content

JAK SPOLU VČELY KOMUNIKUJÍ?

VČELÍ TANEČKY

I když včely vyluzují hodně zvuků, tak se pomocí nich většinou nedorozumívají. Používají buď chemické látky – feromony nebo takzvané včelí tanečky.Včela

Pokud včela najde blízký zdroj snůšky (asi do 100 m) dává svým družkám vědět tak, že přiletí do úlu s plným medným váčkem a začne před nimi tančit. Tento tanec probíhá tak, že včela začne rychle opisovat pomyslný kruh na plástu. Tuto figuru opakuje, a přitom nabízí družkám trochu nektaru z medného váčku. Zaujme tím tak své družky a mobilizuje je.

Dalším tanečkem je tanec natřásavý, kterým včela sděluje nalezení vzdálenějšího zdroje snůšky. V tomto případě včela opisuje tvar osmičky, natřásá zadečkem do stran a vyluzuje vrzavé zvuky. Tento taneček je složitější než ten předešlý, protože jím včela sděluje více informací. Počet opsaných osmiček udává vzdálenost snůšky. Nad 6 km včela už na zdroj snůšky neupozorňuje. Natřásáním zadečku včela udává vydatnost zdroje a vrzavé zvuky jsou pro její družky signálem vzrušení.

ORIENTACE

Včely mají vlastnost orientovat se v přírodě jak prostorově, tak časově podleVčely slunce. Prostorová orientace včel podle slunce nebo podle viditelné oblohy je dána schopností měřit úhel odklonu zdroje snůšky od polohy slunce. Včely medonosné mají úžasnou schopnost sdělovat svým družkám úhel azimutu, změřený zrakem v horizontální rovině terénu, i po určité době letu, a to na svislé rovině plástu. Tento úhel družkám sdělují tancem.

Zdroj: Včelařství – Vladimír Veselý a kolektiv, 2013

CHCETE SE DOZVĚDĚT DALŠÍ ZAJÍMAVÉ VĚCI O VČELÁCH? DOPORUČUJEME ÚŽASNOU KNIHU VČELAŘSTVÍ OD VLADIMÍRA VESELÉHO A KOLEKTIVU.

DOZVÍTE SE NAPŘÍKLAD VŠE O STAVBĚ TĚLA VČELY, ČINNOSTECH VČELSTVA, GENETICE A PLEMENITBĚ VČEL, OŠETŘOVÁNÍ VČEL BĚHEM ROKU, NÁSTAVKOVÉM VČELAŘENÍ, VČELÍ PASTVĚ, VČELÍCH NEMOCECH, VÝŽIVĚ A KRMENÍ VČEL, VČELÍCH PRODUKTECH A SPOUSTU DALŠÍCH UŽITEČNÝCH A NESMÍRNĚ ZAJÍMAVÝCH INFORMACÍ.

Včelařství
Včelařství

KNIHU JE MOŽNÉ ZAKOUPIT U NÁS NA PRODEJNĚ

CENA: 278 Kč

ZDE SI MŮŽETE PROHLÉDNOUT DALŠÍ KNIHY, KTERÉ SI MŮŽETE ZAKOUPIT U NÁS NA PRODEJNĚ: http://vcelarstviukopeckych.cz/vcelarska-literatura

%d bloggers like this: